universal credit pounds money

Kto może uzyskać uniwersalne korzyści kredytowe

Możesz ubiegać się o kredyt uniwersalny, jeśli masz niski dochód lub jesteś bezrobotny.

Zazwyczaj możesz ubiegać się o kredyt uniwersalny tylko wtedy, gdy masz ukończone 18 lat, ale niektóre osoby w wieku 16 lub 17 lat mogą go otrzymać, w zależności od ich sytuacji.

I zwykle nie będzie w stanie ubiegać się o Universal Credit, jeśli jesteś w pełnym wymiarze godzin edukacji lub szkolenia, ale ludzie z pewnymi okolicznościami mogą nadal ubiegać.

Nie możesz ubiegać się o kredyt uniwersalny, jeśli:

 • składki na poważną niepełnosprawność lub mają do niej prawo, lub
 • w ciągu ostatniego miesiąca, i nadal są do niej uprawnieni.

Przeczytaj szczegółowe wskazówki dotyczące kwalifikowalności i Universal Credit i studentów, aby dowiedzieć się więcej.

Możesz użyć kalkulatora świadczeń, aby pomóc Ci zrozumieć, jakie korzyści możesz uzyskać. Zostaniesz poproszony o podanie informacji o swojej sytuacji, a to powie Ci, o jakie świadczenia możesz się ubiegać. Jednym z nich może być Universal Credit.

Użyj jednego z następujących kalkulatorów:

 • Turn2us – informacje na temat świadczeń związanych z dochodem, ulg podatkowych, ulgi podatkowej Rady, zasiłku opiekuńczego, uniwersalnego kredytu i wpływu na twoje świadczenia, jeśli zaczniesz pracę lub zmienisz godziny pracy
 • Polityka w praktyce – informacje na temat świadczeń związanych z dochodem, ulg podatkowych, świadczeń opartych na składkach, ulgi podatkowej Rady, zasiłku opiekuńczego, powszechnego kredytu, sposobu ich obliczania i wpływu na świadczenia, jeśli zaczniesz pracę lub zmienisz godziny pracy
 • prawo do – informacji na temat świadczeń związanych z dochodem, ulg podatkowych, świadczeń opartych na składkach, ulgi podatkowej Rady, zasiłku opiekuńczego, kredytu uniwersalnego i wpływu na twoje świadczenia, jeśli zaczniesz pracę

Czego potrzebujesz

Musisz uzyskać dokładne informacje o:

 • Oszczędności
 • dochodów, w tym dochodów partnera (np. z wypłat)
 • istniejących świadczeń i emerytur (w tym osób mieszkających z Tobą)
 • wydatki (takie jak czynsz, kredyt hipoteczny, płatności za opiekę nad dziećmi)
 • rachunek podatkowy rady

Jeśli chcesz iść prosto do składania wniosków o universal credit wizyta gov.uk/universal-credit

Co universal credit zastępuje

Universal Credit zastępuje:

 • Ulga podatkowa na dzieci
 • Zasiłek mieszkaniowy
 • Wsparcie dochodu
 • zasiłek dla osób poszukujących pracy w oparciu o dochód (JSA)
 • zasiłek na zatrudnienie i wsparcie związane z dochodami (ESA)
 • Ulga podatkowa na pracę

Jeśli już ubiegasz się o te świadczenia lub ulgi podatkowe, nie musisz teraz nic robić. Departament Pracy i Emerytur skontaktuje się z Tobą, zanim nastąpią jakiekolwiek zmiany w twoich świadczeniach lub ulgach podatkowych.

Jeśli otrzymasz te świadczenia lub ulgi podatkowe, a twoje okoliczności zmienią się w sposób, który oznaczałby, że złożysz nowy wniosek o jedno z tych świadczeń, będziesz musiał ubiegać się o universal credit.

Jeśli otrzymujesz którykolwiek z tych świadczeń lub ulg podatkowych, przestaną one, jeśli złożysz roszczenie universal credit.

Jeśli otrzymujesz ulgi podatkowe, nadal możesz ubiegać się o kredyt uniwersalny, w zależności od okoliczności, ale jeśli wykonasz wszystkie swoje korzyści, które zamienia Universal Credit, przestanie.

Jeśli otrzymasz Universal Credit, być może będziesz musiał zapłacić mniej podatku od rady, ale będziesz musiał złożyć wniosek o to osobno. Możesz rozpocząć proces ubiegania się o obniżenie podatku rady na GOV.UK. Możesz od razu ubiegać się o obniżkę podatku rady – nie musisz czekać, aż twoje roszczenie o kredyt uniwersalny zostanie zatwierdzone lub zapłacone.

Jeśli Ty lub Twój partner przekroczycie państwowy wiek emerytalny

Możesz ubiegać się o kredyt uniwersalny, jeśli Ty lub Twój partner jesteś poniżej wieku emerytalnego

Jeśli jesteś w parze, gdzie jeden z was jest powyżej wieku emerytalnego państwa, a drugi jest poniżej niego (jest to znane jako para mieszane wieku), będzie się Universal Credit roszczenia jako para. Kiedy oboje osiągniecie wiek emerytalny, twoje roszczenie o kredyt uniwersalny ustanie i możesz złożyć wniosek o kredyt emerytalny i/lub zasiłek mieszkaniowy

Jeśli jesteś w mieszanym wieku pary i już otrzymujesz kredyt emerytalny lub zasiłek mieszkaniowy, pozostaniesz na tych świadczeniach tak długo, jak twoje okoliczności pozostają takie same i nie ma przerwy w twoim wniosku. Jeśli masz przerwę w reklamacji lub zmienisz swoje okoliczności, może być konieczne złożenie wniosku o kredyt uniwersalny.